Στο βάθρο η Σλοβενία μετά από σούπερ μικρό τελικό κόντρα στη Γαλλία

Πλούσιο θέαμα και ανατροπές είχε ο αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο στο φετινό Ευρωβόλεϊ. Σλοβενία και Γαλλία πάλεψαν μέχρι το τέλος για την τρίτη θέση με τους Σλοβένους να είναι τελικά αυτοί που χαμογέλασαν.

Για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση και τέταρτη στις τελευταίες πέντε οι Σλοβένοι ανέβηκαν στο βάθρο. Μπορεί να μη φόρεσαν το ασημένιο όπως το 2015, το 2019 και το 2021 αλλά το φετινό τους χάλκινο μετάλλιο είναι η επιβεβαίωση της συνέπειας όλων αυτών των χρόνων.

Στα πρώτα δύο σετ οι Γάλλοι έδειξαν μεγάλη δυσκολία στο να ακολουθήσουν το ρυθμό των Σλοβένων. Ο Γκεόρκε Τσρέτου είδε τους παίκτες του να πιέζουν εξαιρετικά την γαλλική υποδοχή, να έχουν συνέπεια στην επίθεση και να κυριαρχούν με το μπλοκ του πάνω στο φιλέ. Με 25-22 και 25-16 η Σλοβενία έκανε το 2-0 στα σετ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Ωστόσο οι Γάλλοι βελτίωσαν κατά πολύ την υποδοχή τους και παράλληλα, με μπροστάρη τον Ενγκαπέ, ανέβασαν απόδοση στην επίθεση. Η Σλοβένοι συνέχισαν να έχουν καλά ποσοστά στο μπλοκ αλλά ο πλουραλισμός της Γαλλίας στην επίθεση και κυρίως η επιμονή στις κόντρα μπάλες άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Το τρίτο και τέταρτο σετ πήγαν στους Γάλλους με 25-21 και 25-18 και αυτό οδήγησε σε τάι μπρέικ.

Μέχρι περίπου τα μισά του πέμπτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Εκεί ήταν που η Σλοβενία άλλαξε το ρυθμό, πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω. Με πολύ απειλητικό σερβίς οι Σλοβένοι δεν έδωσαν την ευκαιρία στη Γαλλία να βρει ρυθμό και αυτό οδήγησε στο 15-11 και τελικό 3-2. Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ροκ Μόζικ της Σλοβενίας που πέτυχε 26 πόντους έχοντας 2 άσσους και ένα μπλοκ.