Η Κιέρι στην τετράδα του CEV Cup

Τη δεύτερη νίκη επί της Βολερό πέτυχε η Κιέρι και με αυτό το 3-2 εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup. Εκεί η ομάδα της Ανθούλη και της Ζακχαίου θα αντιμετωπίση τη γαλλική Λεβαλουά.

Το 2-3 του πρώτου αγώνα έδινε εξαρχής προβάδισμα στην Κιέρι κάτι που η ιταλική ομάδα αξιοποίησε και στη ρεβάνς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι την τελευταία στιγμή με την Κιέρι να έχει πάρει προβάδισμα δύο φορές στα σετ. Το 25-10 του πρώτου σετ ακολούθησε το 19-25 όπου η Βολερό έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία. Η Κιέρι πήρε ξανά προβάδισμα μετά το 25-19 του τρίτου σετ αλλά η Βολερό έβγαλε ξανά αντίδραση και με 20-25 έμεινε ζωντανή. Το τάι μπρέικ, όμως, κατέληξε στην ιταλική ομάδα μετά το 21-19 και έτσι έδωσε την πρόκριση στην Κιέρι.

Η Κατερίνα Ζακχαίου έδωσε βοήθειες από τη μπροστά ζώνη πετυχαίνοντας 5 πόντους ενώ η Ανθούλη είχε μικρότερη συμμετοχή χωρίς να πετύχει κάποιο πόντο. Κορυφαίες επιθετικά με 21 και 23 πόντους αντίστοιχα ήταν η Γκρομπέλινα και η Σκίνερ για την ιταλική ομάδα.

Η κάτοχος του περσυνού Challenge Cup Κιέρι θα αντιμετωπίσει και πάλι γαλλική ομάδα στον επόμενο γύρο. Η Παρί Λεβαλουά θα είναι ο αντίπαλος στους ημιτελικούς στο δρόμο για το δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ομάδας.