Πάλεψε αλλά λύγισε η Βάσας

Την ήττα με 1-3 γνώρισε η Βάσας από την πρωταθλήτιρα κόσμου Ετζασίμπασι και πλέον στρέφει την προσοχή της στο καθοριστικό παιχνίδι με τη Μαρίτσα Πλόβντιφ που θα κρίνει την τρίτη θέση του ομίλου.

Το έργο για την ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου ήταν εξαρχής δύσκολο και μετά τα δύο χαμένα πρώτα σετ έγινε ακόμα πιο δύσκολο. Με 15-25 και 16-25 η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα. Με ανεβασμένο το μπλοκ και καλύτερο σερβίς η Βάσας έκανε την αντεπίθεσή της και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-20 έχοντας ως μεγαλύτερο όπλο τη Σιλλά. Στο τέταρτο σετ η διαφορά έμεινε σε επίπεδα που επέτρεπαν στις γηπεδούχες να πιστεύουν στην ισοφάριση. Στην τελική ευθεία του σετ, όμως, η Ετζασίμπασι είχε καθαρό μυαλό και λύσεις και με 22-25 έκανε το 1-3 και πήρε τη νίκη.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η συνήθης ύποπτη Τιγιάνα Μπόσκοβιτς που πέτυχε 28 πόντους ενώ είχε 3 μπλοκ και 54% στην επίθεση. Η Σιλλά ξεχώρισε για τη Βάσας καθώς με 24 πόντους ήταν η κορυφαία σκόρερ της ομάδας της.

Η Ετζασίμπασι ψάχνει νίκη απέναντι στη Σκαντίτσι την τελευταία αγωνιστική ώστε να διεκδικήσει στην ισοβαθμία της πρώτη θέση ενώ η Βάσας του Αθανασόπουλου έχει έναν βαθμό την ώρα που η Μαρίτσα Πλόβντιφ έχει δύο. Νίκη με καθαρό σκορ για τη Βάσας απέναντι στη βουλγαρική ομάδα θα της δώσει την τρίτη θέση ενώ σε ενδεχόμενη νίκη σε τάι μπρέικ θα υπάρξει ισοβαθμία και όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες.