Πρόκριση για τον Πανιώνιο στη Θεσσαλονίκη

Με το νικηφόρο 0-3 πέρασε ο Πανιώνιος από την έδρα της ΧΑΝΘ για την πρώτη αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Γυναικών. Οι κυανέρυθρες συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις στη φετινή σεζόν και θα δώσουν το παρόν και στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με πόντο της Αλεξάκου. Η Παπά πέτυχε το 3-2 και με δύο πόντους της Αλεξάκου η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα στο 5-2. Η Τιέμι με έξυπνο πέρασμα έκανε το 6-2 και η Μιλεντίγεβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 7-2. Η Τιέμι με ωραία προσπάθεια έκανε το 9-4 και ανάγκασε τη ΧΑΝΘ να καλέσει τάιμ άουτ. Με άσο της Παπά το σκορ πήγε στο 11-4 και με τον ίδιο τρόπο η Μιλεντίγεβιτς έγραψε το 13-7. Η Καρέλια με ωραίο μπλοκ έκανε το 14-7 και ανάγκασε τη γηπεδούχο ομάδα να καλέσει νέο τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη οι παίκτριες της ΧΑΝΘ υπέπεσαν σε λανθασμένες επιθέσεις και έτσι η διαφορά οδηγήθηκε στο 19-14. Στη συνέχεια η Αλεξάκου με δύο συνεχόμενους πόντους πέτυχε το 22-16 και η Καρέλια με άσο έγραψε το 23-17. Η Αλεξάκου με μπλοκ και μετέπειτα με ωραία επίθεση έκλεισε το σετ στο 25-17.

Στο δεύτερο σετ ο Ιστορικός έκανε πιο εύκολο το έργο του. Η Κράνη πέτυχε άσο για το 3-2 και με τον ίδιο τρόπο σκόραρε για το 5-2. Η Καθάριου με μπλοκ πέτυχε το 8-5 και η Παπά με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 9-5. Με πόντο της Λογαρά το σκορ πήγε στο 11-5 και έτσι η ΧΑΝΘ πήρε τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη η Λογαρά με νέο πόντο σημείωσε το 13-6 και η Ολούτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 15-6. Η ακραία από την Κένυα με μπλοκ έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-6). Η ίδια στη συνέχεια έκανε και το 19-8, με την Κράνη να τη διαδέχεται και να σκοράρει για το 20-9. Σε εκείνο το σημείο η Ολούτς πήρε «φωτιά» από τη γραμμή του σερβίς και με τέσσερις άσους έκλεισε το σετ στο 25-9.

Στο τρίτο σετ η Κράνη άνοιξε το σκορ, ενώ η ίδια πέτυχε το 3-0. Η Λογαρά με άσο σημείωσε το 4-0 και η Παπά πέτυχε το 6-0 αντίστοιχα. Η Κράνη με μπλοκ πέτυχε το 8-1 και ανάγκασε τη γηπεδούχο ομάδα να καλέσει τάιμ άουτ. Η συνέχεια ανήκε στις «κυανέρυθρες» που δεν κατέβασαν ρυθμό και με τρεις διαδοχικούς πόντους της Καθάριου βρέθηκαν στο υπέρ τους 13-5. Η Λογαρά με έξυπνο πέρασμα έκανε το 14-7 και η Γουγούση πήρε το μπλοκ άουτ για το 15-10. Η ίδια πέτυχε το 18-10 και η Λογαρά με νέο άσο έκανε το 19-10. Η Κράνη με μπλοκ έγραψε το 21-11 και η Μιλεντίγεβιτς με τρεις συνεχόμενους πόντους ολοκλήρωσε την υπόθεση νίκη.

Τα σετ: 17-25, 9-25, 15-25.

ΧΑΝΘ (Ντινόπουλος): Αρμουτάκη, Γαϊτανίδου, Μυλωνά, Ιορδανίδου, Τσελίδη, Αδάμου (λ) / Κόντη, Μάρτση, Ιωαννίδου, Αλεξάκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσαϊρέλης): Μιλεντίγεβιτς, Αλεξάκου, Παπά, Κράνη, Τιέμι, Βουλγαράκη (λ) / Καρέλια, Ολούτς, Καθάριου, Γουγούση, Λογαρά.