Παραμένουν στην κορυφή οι Αμαζόνες Αχαρνών, μεγαλώνει ο ανταγωνισμός για την πεντάδα στην Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ

Με τις Αμαζόνες Αχαρνών να συνεχίζουν να προπορεύονται πραγματοποιήθηκε η 8η αγωνιστικής της Τοπικής Κατηγορίας 2 των Γυναικών. Παράλληλα, η μάχη για την πεντάδα μεγαλώνει καθώς τέσσερις ομάδες βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την προνομιούχο πέμπτη θέση.

Νίκη με καθαρό σκορ σημείωσαν οι Αμαζόνες Αχαρνών επί της Σχολής Μωραΐτη. Το 3-1 χάρισε ακόμα ένα τρίποντο στις Αμαζόνες που μπορεί να είδαν την αντίπαλη ομάδα να ανακάμπτει στο τρίτο σετ αλλά δεν άφησαν περιθώρια και με ανεβασμένη απόδοση έφτασαν στη νίκη χωρίς να έχουν απώλεια βαθμού.

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του ΑΟ Διονύσου κόντρα στον ΓΣ Χαλανδρίου. Οι γηπεδούχες επικράτησαν με 3-0 χωρίς να επιτρέψουν στην ομάδα του Χαλανδρίου να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων σε κανένα από τα τρία σετ.

Στην πέμπτη θέση και τους 15 βαθμούς έπιασε τον ΑΚ Ζωγράφου ο ΕΑΟ Σπάτων έστω και με παιχνίδι περισσότερο. Ο ΕΑΟ Σπάτων πέτυχε μια σημαντική νίκη στην έδρα του Οδυσσέα με 0-3 και ταυτόχρονα τον προσπέρασε στη βαθμολογία δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Από κοντά συνεχίζει και ο ΟΦ Γέρακα καθώς πέρασε με επιτυχία από την έδρα της Ένωσης Γαλατσίου. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο στο δεύτερο και το τρίτο σετ αλλά ο ΟΦ Γέρακα έφτασε στο νικηφόρο 0-3 και πλέον βρίσκεται στους 14 βαθμούς.

Στους 14 βαθμούς βρίσκεται και ο ΠΑΟ Κουκάκι που νίκησε αλλά απώλεσε ένα βαθμό. Ο ΓΣ Κορωπίου έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟ Κουκάκι και κατάφερε να αντέξει οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-3 αλλά παράλληλα ο ΓΣ Κορωπίου πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Τέλος, νίκη εκτός έδρας πέτυχε και ο ΑΟ Λαγονησίου κόντρα στον Ιωνικό. Πέρα από το δεύτερο σετ, που κρίθηκε με μεγάλη διαφορά, ο ΑΟ Λαγονησίου κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια και τελικά έφτασε στο νικηφόρο 0-3.