Δύσκολη νίκη για τον πρωτοπόρο ΓΣ Ηλιούπολής στη Νίκαια

Συνέχισε με νέο τρίποντο την πορεία του ο πρωτοπόρος ΓΣ Ηλιούπολης στην Β’ Eθνική Aνδρών ΕΣΠΕΔΑ.  Για την έκτη αγωνιστική ο περυσινός νταμπλούχος επικράτησε 0-3 του Ιωνικού στη Νίκαια, με τη νίκη να είναι πιο δύσκολη απ’ ότι λέει το τελικό σκορ..

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 18-25, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και διεκδίκησαν τα δύο επόμενα, τα οποία τελικά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες για τους νικητές με 21-25, 23-25. Ο ΓΣ με αυτή τη νίκη που ήταν η τέταρτη σερί, κράτησε την κορυφή με 12 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για την Αργυρούπολη, καθώς μετά από δύο διαδοχικές ήττες, νίκησε 3-0 τον μαχητικό Έσπερο στο ντέρμπι της τριάδας. Και εδώ οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν για να πάρουν το τρίποντο, καθώς μετά το εύκολο 1-0 με 25-19, η ομάδα της Καλλιθέας διεκδίκησε σκληρά τα δύο επόμενα σετ, τα οποία πήραν οι γηπεδούχοι με την ελάχιστη διαφορά, 25-23, 25-23. Ο ΑΟΝΑ που έχει έναν αγώνα λιγότερο, ανέβηκε πλέον στην δεύτερη θέση με 9 πόντους και έμεινε τρίτος ο Έσπερος.

Τέλος σε αγώνα που δεν μετράει η βαθμολογία, η εφηβική ομάδα (Κ21) του Μίλωνα επικράτησε 0-3 του Κότινου στη Δραπετσώνα, και τον άφησε για πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Τα αποτελέσματα της 6η αγωνιστική

ΑΟΝ Αργυρούπολης – Έσπερος Καλλιθέας 3-0  (25 – 19 (1), 25 – 23 (2), 25 – 23 (3)

ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας – ΓΣ Ηλιούπολης 0-3(18 – 25 (1), 21 – 25 (2), 23 – 25 (3)

ΑΣΚΔ Κότινος – ΑΟΝΣ Μίλων 0-3 (20 – 25 (1), 22 – 25 (2), 13 – 25 (3)