Λύγισε η Βάσας από την… 23άρα Μπόσκοβιτς

Την ήττα γνώρισε η Βάσας στην 1η αγωνιστική του CEV Champions League από την περσινή φιναλίστ Ετζασίμπασι. Οι παίκτριες του Γιάννη Αθανασόπουλου πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν την τουρκική ομάδα της κορυφαίας Τιγιάνα Μπόσκοβιτς.

Με σκορ 3-0 ηττήθηκε η Βάσας από της Ετζασίμπασι παρότι η ουγγρική ομάδα έχασε στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ. Ο Γιάννης Αθανασόπουλος να παίζει ωραίο βόλεϊ κατά διαστήματα, να πιέζει στην επίθεση και το μπλοκ αλλά να πληγώνεται από την υποδοχή.

Η Μπάνιστερ ήταν και πάλι κορυφαία σκόρερ με 12 πόντους αλλά στην απέναντι πλευρά βρισκόταν η εξαιρετική Μπόσκοβιτς που έκανε τη διαφορά. Μετά το 27-25 του πρώτου σετ και το 25-22 του δεύτερου η Ετζασίμπασι ανέβασε απόδοση και η Μπόσκοβιτς με 23 πόντους οδήγησε την ομάδα της στη νίκη.

Στην επόμενη αγωνιστική η Βάσας έχει επίσης δύσκολη αποστολή καθώς θα υποδεχτεί την ιταλική Σκαντίτσι.