Υπερπρωταθλήτρια Ιταλίας η Περούτζια με σούπερ ανατροπή

Ένας εντυπωσιακός τελικός Supercoppa πραγματοποιήθηκε μεταξύ Τσιβιτανόβα και Περούτζια με πολύ όμορφο θέαμα και ανατροπές. Η Περούτζια του Τζιανέλι και του Λεόν κατάφερε να επικρατήσει στο τάι μπρέικ και να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Τι και αν η Τσιβιτανόβα προηγήθηκε με 2-0 σετ και είχε σε πολύ καλή μέρα τον Ιβάν Ζάιτσεφ. Η Περούτζια όχι μόνο κατάφερε να σταματήσει την αντίπαλη ομάδα αλλά μετά από ένα θεαματικό και ιδιαίτερα αμφίρροπο τέταρτο σετ κατάφερε να αλλάξει εντελώς τη ροή του αγώνα.

Μετά το 25-22 και το 25-23 υπέρ της Τσιβιτανόβα ακολούθησε η μείωση του σκορ για την Περούτζια αφού με 21-25 έκανε το 2-1 στα σετ. Το τέταρτο σετ ήταν καθοριστικό καθώς μετά από μεγάλη προσπάθεια έγινε το 32-34 και έτσι η Περούτζια ξαναμπήκε στο παιχνίδι για τα καλά.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ η ομάδα του Άντζελο Λορετσέτι λειτούργησε άψογα και ολοκλήρωσε την αντεπίθεσή της. Με 12-15 η Περούτζια έκανε το 2-3 και κατέκτησε το Supercoppa. Τρεις παίκτες ξεχώρισαν στην επίθεση της Περούτζια καθώς ο Λεόν και ο Μπεν Ταρά πέτυχαν 21 πόντους ενώ ο Σεμένιουκ 20 και για την Τσιβιτανόβα ο Λαγκουμτσίγια ήταν ο κορυφαίος με 22.