“Χρυσή” πρόκριση για το Μιλάνο

Ένας σπουδαίος ημιτελικός πραγματοποιήθηκε μεταξύ Φενέρμπαχτσε και Μιλάνο όπου οι τουρκική ομάδα έφτασε μια ανάσα από την ολική ανατροπή αλλά η Εγκόνου και η παρέα της πήραν την πρόκριση μέσω του χρυσού σετ.

Το 3-0 του πρώτου αγώνα έδινε πολύτιμο προβάδισμα στο Μιλάνο που πήγε στην Κωνσταντινούπολη αναζητώντας δύο σετ για την πρόκριση. Η ομάδα του Στέφανο Λαβαρίνι, όμως, είχε… άλλα σχέδια. Λίγες μέρες μετά την απίθανη μονομαχία Χάακ-Μπόσκοβιτς ήταν ώρα για την τριάδα Εγκόνου, Βάργκας, Φεντορόφτσεβα να προσφέρει μια μοναδική παράσταση.

Η Φενέρ ξεκίνησε δυναμικά και με 25-15 έδειξε πως έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει το μέγιστο από το παιχνίδι. Η αντίδραση της Μιλάνο ήρθε στο επόμενο σετ ακόμα και αν το 1-1 έγινε με δυσκολία καθώς χρειάστηκε το 26-28 αλλά και το άκρως αποτελεσματικό μπλοκ της Φολί που έκανε τη διαφορά.

Όσο το παιχνίδι προχωρούσε τόσο καλύτερα αντιμετώπιζε το αντίπαλο σερβίς η Φενέρ ενώ υπήρξαν στιγμές που η Βάργκας και η Φεντορόφτσεβα έμοιαζαν ασταμάτητες. Με 25-22 και 25-23 η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 3-1 φέρνοντας έτσι τη σειρά των ημιτελικών σε ισορροπία.

Όλα θα κρίνοντας στο χρυσό σετ, εκεί που όλα ξεκινάνε από το μηδέν. Ο Μάρκο Γκάσπαρι διέθετε στην ομάδα του ένα μεγάλο όπλο το οποίο λέγεται Πάολα Εγκόνου. Η Ιταλίδα πήρε την ομάδα στην πλάτη της και τα δεδομένα άλλαξαν. Η Μιλάνο με 15-11 και την Εγκόνου να σταματάει στους 35 πόντους, ενώ η Βάργκας και η Φεντορόφτσεβα σημείωσαν 29 και 25, πήρε το χρυσό σετ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό του CEV Champions League.