Τέλος της διαδρομής για τη Ντούρεν

Δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση η Ντούρεν καθώς ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη Φρίντρισχαφεν και αποκλείστηκε με 2-0 στους προημιτελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Έχοντας τον Φρίξο Κωτσάκη ως βασικό ακραίο και στα τρία σετ η Ντούρεν πάλεψε αλλά τελικά ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Φρίντρισχαφεν. Με σκορ 0-3 (24-26, 22-25, 18-25) και έχοντας τον Σούπερλακ και τον Πέτερ σε πολύ καλή μέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη που τους οδηγεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Γερμανίας όπου θα συναντήσουν την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι Γκίεσεν-Μπίτερφελτν.

Ο Κωτσάκης είχε για μία ακόμα φορά θετική συνεισφορά παρά την ήττα της ομάδας του. Ο Έλληνας ακραίος πέτυχε 9 πόντους και έδωσε σημαντικές βοήθειες στην επίθεση παρά την ασταθή υποδοχή του. Ο Μούχλιας πέρασε μόνο στο δεύτερο σετ για μικρό διάστημα χωρίς να πετύχει κάποιο πόντο.