Πολύτιμη νίκη για τους Ίωνες, ασταμάτητη η τετράδα στη Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ

Χωρίς καμία αλλαγή στην τετράδα συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ όπου ο Φοίβος Μελισσίων αγνοεί για ακόμα μια αγωνιστική την ήττα.

Με σκορ 3-0 ο Φοίβος Μελισσίων πήρε τη νίκη απέναντι στους Θρακομακεδόνες κατακτώντας ακόμα τρεις βαθμούς. Οι γηπεδούχες είχαν συνολικά καλή εμφάνιση με τα δύο από τα τρία σετ μάλιστα να κρίνονται με διψήφια διαφορά πόντων.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης επί της Νέας Μάκρης παραμένοντας στη δεύτερη θέση. Με 0-3 η Δεξαμενή πήρε αυτό που ήθελε παρότι οι γηπεδούχες έδειξαν αντίδραση και μετά το πρώτο σετ προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο χωρίς ωστόσο να το επιτρέψει η Δεξαμενή.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για τον ΑΟ Άνοιξης καθώς με 0-3 επικράτησε του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Σε ένα παιχνίδι με ανταγωνισμό οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες και αξιοποίησαν τα δυνατά τους στοιχεία κατακτώντας ακόμα τρεις βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παπάγου καθώς με 3-1 έκαμψε την αντίσταση της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Μετά από δύο πρώτα άνετα σετ για τον Παπάγου οι φιλοξενούμενες άλλαξαν ρυθμό και αρχικά μείωσαν σε 2-1. Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και εκεί οι γηπεδούχες λειτούργησαν σωστά καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με καθαρό σκορ.

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Ίωνες κόντρα στους Νέους Βύρωνος με 3-0. Και τα τρία σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά με τις γηπεδούχες ωστόσο να αποδεικνύονται ανώτερες. Με αυτή τη νίκη οι Ίωνες πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς και ταυτόχρονα οι Νέοι Βύρωνος έχασαν έδαφος στο κυνήγι της τετράδας.

Με καθαρό σκορ επικράτησε η Νίκη Αμαρουσίου της Γκράβας. Το 3-1 συνοδεύτηκε με καλή εμφάνιση για τα γηπεδούχες που παράλληλα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων βαθμών από την αντίπαλη ομάδα πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη τους για φέτος.