Οι επιλογές του Οικονόμου για την Εθνική Γυναικών

Τις πρώτες του επιλογές έκανε ο νέος ομοσπονδιακός προπονητής, Απόστολος Οικονόμου, ενόψει των προκριματικών για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών 2026. Η προετοιμασία της ομάδας θα ξεκινήσει στις 14 Ιουλίου με τη βάση της ομάδας να είναι αυτή του Eurovolley του 2023.

Η προετοιμασία της Εθνικής θα πραγματοποιηθεί στο Αθλητικό Κέντρο Μίκρας στη Θεσσαλονίκη και κατά τη διάρκεια της θα αντιμετωπίσουμε σε φιλικές αναμετρήσεις την Ελβετία (στη Θεσσαλονίκη) και την Ισπανία (εκτός έδρας).

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Απόστολος Οικονόμου κάλεσε τις εξής αθλήτριες:
Λαμπρινή Κωνσταντινίδου
Ευαγγελία Τάνη
Ελένη Καρακάση
Όλγα Στράντζαλη
Ελένη Μπάκα
Ασημίνα Νικολογιάννη
Σταματία Κυπαρίσση
Ευφροσύνη Μπακοδήμου
Μαρία Τσιτσιγιάννη
Μάρθα-Ευδοκία Ανθούλη
Αριστέα Τοντάϊ
Κυριακή Τερζόγλου
Ανδρομάχη Τσιόγκα
Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου
Μαρκέλλα Παπαγεωργίου
Μαρία-Αικατερίνη Ξανθοπούλου
Μπελιά Μαριάννα
Γεωργία-Μαρία Αντωνακάκη

Υπενθυμίζουμε ότι η Εθνική γυναικών βρίσκεται στον Ζ’ προκριματικό όμιλο μαζί με τις Αυστρία, Βόρεια Μακεδόνια, ενώ από τους 7 συνολικά ομίλους την πρόκριση θα πάρουν οι 7 πρώτοι και οι 5 καλύτεροι δεύτεροι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα δώσει στα τέλη Αυγούστου τους δύο πρώτους αγώνες του ομίλου αντιμετωπίζοντας αρχικά την Κυριακή 25/8 εκτός έδρας την Αυστρία και την Τετάρτη 28/8 στο κλειστό της Μίκρας τη Βόρεια Μακεδονία

Αναλυτικά το πρόγραμμα του ομίλου μας:
1η αγωνιστική – Σάββατο 18 Αυγούστου 2024
Βόρεια Μακεδονία – Αυστρία
Ρεπό η Ελλάδα

2η αγωνιστική – Κυριακή 25 Αυγούστου 2024
Αυστρία – Ελλάδα
Ρεπό η Βόρεια Μακεδονία

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28 Αυγούστου 2024
Ελλάδα – Βόρεια Μακεδονία
Ρεπό η Αυστρία

4η αγωνιστική – 2 ή 3 Αυγούστου 2025
Βόρεια Μακεδονία – Ελλάδα
Ρεπό η Αυστρία

5η αγωνιστική – 6 Αυγούστου 2025
Ελλάδα – Αυστρία
Ρεπό η Βόρεια Μακεδονία

6η αγωνιστική – 9 ή 10 Αυγούστου 2025
Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία
Ρεπό η Ελλάδα

Όλοι οι προκριματικοί όμιλοι γυναικών
Α’ όμιλος: Γερμανία, Ελβετία, Φινλανδία
Β’ όμιλος: Βέλγιο Ουγγαρία, Δανία
Γ’ όμιλος: Σλοβενία, Ισραήλ, Εσθονία
Δ’ όμιλος: Βοσνία, Μαυροβούνιο, Λετονία
Ε’ όμιλος: Ισπανία, Πορτογαλία, Γεωργία
Ζ’ όμιλος: ΕΛΛΑΔΑ, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία
Η’ όμιλος: Ρουμανία, Κροατία, Κόσοβο

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *