Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός μετά από μυθικό τελικό κόντρα στο Μίλωνα

Ένας τελικός που δε θα ξεχαστεί εύκολα πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα. Ο Μίλωνας πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής καθώς με 3-2 έφτασε άξια στη νίκη και τον τίτλο απέναντι στην ομάδα της Νέας Σμύρνης που άγγιξε το θαύμα.

Ο μεγάλος τελικός ξεκίνησε με τον Μίλωνα να ψάχνει τρόπους να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα αξιοποίησαν τις κακές υποδοχές των ερυθρολεύκων αλλά και την αστάθεια του μπλοκ κάτι που τους χάρισε το προβάδισμα στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού. Το σερβίς του Στερν έβαλε δύσκολα στο Μίλωνα και με καρφί του Ιντάλγκο και μπλοκ του Γκουστάβο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 8-9. Ο Χερ συμάδεψε ξανά και ξανά τον Ιντάλγκο από τα 9 μέτρα και αυτό έδωσε δύο συνεχόμενα εντυπωσιακά μπλοκ του Χαραλαμπίδη που έκαναν το 14-11 και οδήγησαν στο πρώτο τάιμ άουτ του Καστελάνι. Ο Μίλωνας συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό όταν οι ομάδες επέστρεψαν και με συνέπεια στην άμυνα και σωστές κόντρα επιθέσεις διατήρησε το προβάδισμα που με επίθεση του Πουλιγιάν έφτασε στο +4 (18-14). Οι άμυνες του Χανδρινού έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στο Μίλωνα που πότε με τον Μολίνα και πότε με τον Πουλιγιάν μετατράπηκαν σε πόντους που συντήρησαν το προβάδισμα για την ομάδα της Νέας Σμύρνης και έτσι ο Μίλωνας με 25-19 κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Μίλωνας εμφανίστηκε το ίδιο συνεπής σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού και οδήγησε τον Καστελάνι πολύ νωρίς στο πρώτο του τάιμ άουτ, μετά τον άσσο του Χερ που έγινε το 5-2. Ο Τράβιτσα άρχισε να βάζει τους κεντρικούς του πιο πολύ στο παιχνίδι και ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο αλλά και μπλοκ έδωσε πνοή στους ερυθρόλευκους και μαζί το προβάδισμα με 7-8. Ο Γκουσταβάο μπήκε και αυτός στην εξίσωση και αυτό διατήρησε το προβάδισμα του Ολυμπιακού. Το μπλοκ των ερυθρολεύκων ανέβασε κατακόρυφα απόδοση και οδήγησε το σκορ στο 10-15. Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Γιορντάνοφ και ένας άσσος του Μολίνα μάζεψαν τη διαφορά αλλά ο Ολυμπιακός ανέκαμψε άμεσα και ξαναβρήκε ρυθμό. Ο Στερν με δύο συνεχόμενους άσσους έδωσε ακόμα μεγαλύτερη άνεση στον Ολυμπιακό και με 19-25 έγινε το 1-1 στα σετ.

Το τρίτο σετ ήταν ανταγωνιστικό από το ξεκίνημά του αφού ο Μίλωνας έβρισκε τρόπο να ισοφαρίσει όποτε ο Ολυμπιακός ανέβαζε την πίεση. Ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 10-12 αλλά οι παίκτες του Ψάρρα είχαν και πάλι απάντηση αφού έκαναν το 12-12 με άσσο του Χερ. Η υπέρβαση του Τράβιτσα και ο άσσος του Μολίνα έβαλαν το Μίλωνα σε θέση οδηγού με +2 αλλά ο Καστελάνι είδε τους παίκτες του να απαντάνε άμεσα και να κάνουν το 15-15. Ο Στερν πήρε άσσο με τη βοήθεια του φιλέ και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού με 17-18 αλλά με δικό του καρφί άουτ ο Μίλωνας προηγήθηκε 21-20 σε ένα πολύ κομβικό σημείο του σετ. Το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια μετά το μπλοκ του Τζούριτς και με ακόμα ένα συνεχόμενο μπλοκ έκανε το 21-23 και άλλαξε τελείως τα δεδομένα του σετ. Ο κεντρικός του Ολυμπιακού ήταν αυτός που έκρινε το σετ και οδήγησε στο 22-25 και μαζί στο 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων έχοντας καλό σερβίς και καλό μπλοκ. Ο Μίλωνας βελτίωσε την υποδοχή του και με τον Θεοδόση να δίνει δύο πόντους πάνω στο φιλέ ισοφάρισε σε 9-9. Ο Χανδρινός με άμυνά του που πέρασε στην απέναντι πλευρά πήρε πόντο και έκανε το 11-10 και αυτό έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Μίλωνα. Ο νεαρός κεντρικός του Μίλωνα συνέχισε να δίνει πόντους και μια λάθος επίθεση του Κουμεντάκη έφερε την ομάδα του Ψάρρα μπροστά με 14-11 και ανάγκασε σε τάιμ άουτ τον Καστελάνι. Η ισοφάριση του Ολυμπιακού δεν κράτησε πολύ αφού ο Γιορντάνοφ έβαλε και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στην τελική ευθεία του σετ οι πράσινοι τις Νέας Σμύρνης μπήκαν με προβάδισμα 20-17. Ο Ιντάλγκο μπορεί να μείωσε σε 21-20 με άσσο αλλά το επόμενο σερβίς του πήγε άουτ και τελικά με τη βοήθεια του video check ο Μίλωνας έκανε το 25-22 και έστειλε τον τελικό σε τάι μπρέικ.

Το πέμπτο και καθοριστικό σετ έμοιαζε με ρώσικη ρουλέτα από το ξεκίνημα με τους πόντους να πηγαίνουν στις δύο ομάδες εναλλάξ μέχρι τη στιγμή που ο Γιορντάνοφ και ο Πουλιγιάν με μπλοκ άουτ έκαναν το 6-3 και έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι ομάδες επέστρεψαν από το τάιμ άουτ του Καστελάνι και ο Μολίνα με άσσο μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Οι ομάδες άλλαξαν πλευρά με το σκορ στο 8-5 όταν ο Κουμεντάκης σέρβιρε άουτ για τον Ολυμπιακό. Τα λάθος σερβίς των ερυθρολεύκων κράτησαν το Μίλωνα μπροστά και ο Καστελάνι κάλεσε τάιμ άουτ με το σκορ στο 10-7. Ο Τράβιτσα με μπλοκ μείωσε στον έναν και με το σκορ στο 10-9 ο τελικός… πήρε φωτιά. Ο Κουμεντάκης με χτύπημα στη μεγάλη διαγώνιο έκανε το 11-11 και κράτησε τον Γκουσταβάο στο σερβίς ενώ στην επόμενη φάση ο Τζούριτς έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Τα πάντα κρίθηκαν όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το side out στο σερβίς του Χαραλαμπίδη και στην επόμενη φάση με 16-14 έφτασε στη νίκη και κατέκτησε το τρόπαιο απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο.