Η ΑΣ Σπάτων Γαία πρωταθλήτρια στα Κορίτσια Κ18 Εκτός Συναγωνισμού 2

Στο πρωτάθλημα Κοριτσιών Κ18 Εκτός Συναγωνισμού 2 Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του  ΑΣ Σπάτων Γαία . Η ομάδα της Κατερίνας Γαλατιανού επικράτησε του Φοίβου Μελισσίων σε έναν απολαυστικό τελικό και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο τελικός μεταξύ Γαίας και Φοίβου Μελισσίων ήταν συναρπαστικός και γεμάτος ανατροπές. Η Γαία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και ήταν η ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο σετ. Η διαφορά μεγάλωσε αρκετά με αποτέλεσμα κάτι που έδωσε την άνεση στη Γαία να ρισκάρει αρκετά έχοντας set point. Με 25-20 η ομάδα της Κατερίνας Γαλατιανού πήρε το πρώτο σετ και το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι έγινε πιο ανταγωνιστικό. Ο Γιάννης Ρεμούνδος είδε την ομάδα του βελτιωμένη και πιο αποφασιστική. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φοίβο Μελισσίων να φτάνει στο 23-25 και να φέρνει τον τελικό σε ισορροπία.

Η ομάδα του ΑΣ Σπάτων΄΄ Γαία΄΄΄ έβγαλε αντίδραση άμεσα. Η διαφορά άγγιξε επίπεδα ασφαλείας και η ομάδα από τα Σπάτα κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα μετά το 25-16 του τρίτου σετ. Η εικόνα του τέταρτου, όμως, ήταν τελείως διαφορετική καθώς ο Φοίβος ανέκαμψε. Με διψήφια διαφορά και σκορ 13-25 η ομάδα από τα Μελίσσια ισοφάρισε ξανά και οδήγησε τον αγώνα σε τάι μπρέικ.

Η Γαία μπορεί να μπήκε δυναμικά στο πέμπτο σετ ωστόσο τα κορίτσια του Φοίβου δεν παράτησαν το παιχνίδι. Μετά το 7-7, όμως, η Γαία ήταν η ομάδα που απέκτησε ρυθμό και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Το σετ κρίθηκε με 15-10 και η ΑΣ Σπάτων Γαία με 3-2 κέρδισε τον τελικό και σήκωσε το τρόπαιο.

Στο μικρό τελικό το Μαρκόπουλο και οι Νέοι Βύρωνος πρόσφεραν επίσης πλούσιο θέαμα. Το Μαρκόπουλο ξεκίνησε ιδανικά και με 25-14 και 25-20 πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ. Παρόλα αυτά οι Νέοι Βύρωνος δεν παράτησαν το παιχνίδι και ξαναβρήκαν άμεσα ρυθμό. Με 22-25 και 16-25 ο αγώνας ήρθε σε ισορροπία. Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ οι Νέοι Βύρωνος είχαν πιο καθαρό μυαλό και καλύτερες επιλογές και με 5-15 ολοκλήρωσαν την ανατροπή, έκαναν το 2-3 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Πολυτιμότερη παίκτρια της διοργάνωσης αναδείχθηκε η πασαδόρος του σωματείου ΑΣ Γαίας Σπάτων Κατερίνα Σπανού με την βράβευσή της να πραγματοποιείται από τον κ. Αποστολάκη Νεκτάριο, Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Βύρωνα.

Τα ασημένια μετάλλια στην ομάδα του ΣΦΑ Μελισσίων ΄΄Ο Φοίβος΄΄ απένειμε ο κ. Αποστολάκης Νεκτάριος, Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Βύρωνα.

Τα χάλκινα μετάλλια  στην ομάδα του ΑΟ Νέοι Βύρωνος απένειμε η κ. Γκανέτσου Μάρω, Αντιδήμαρχος προσχολικής αγωγής του Δήμου Βύρωνα.

Την βράβευση της ομάδας ΑΟ Μαρκοπούλου για την κατάκτηση της 4ης θέσης πραγματοποίησε ο κ. Γκαρμπουνώφ Γεώργιος, Αντιδήμαρχος καθαριότητας και πρασίνου του Δήμου Βύρωνα.

Αναμνηστικά  στους διαιτητές για την συμμετοχή τους στους αγώνες του Final Four παρέδωσε ο Γενικός Γραμματέας της Ένωσης κ. Σύλλας Χρήστος.

Την απονομή των μεταλλίων  στη νικήτρια ομάδα ΑΣ Σπάτων ΄΄Γαία΄΄ πραγματοποίησε ο Γενικός Γραμματέας της Ένωσης  κ. Σύλλας Χρήστος ενώ την απονομή του Κυπέλλου πραγματοποίησε ο κ. Αποστολάκης Νεκτάριος, Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Βύρωνα.